Woning 1928 Lunteren

Met een woning uit 1928 van het gas af


Wij wonen aan de Aart Roelofsenlaan sinds de zomer van 2021. Het oudste gedeelte is een klein huis uit 1928 en gebouwd op zand, Het is vergroot in1997 (met geïsoleerde kruipruimte onder de uitbouw). In 2004 kwam er een extra verdieping bij, boven een groot deel van de garage. En tot slot nog in 2011 een extra kamer boven diezelfde garage, zodat nu de gehele garage een bovenverdieping heeft.
 
Alleen in de (behoorlijk grote) keuken/eetkamer en garage is vloerverwarming.
De woning bevatte nog veel enkel glas en een niet geïsoleerde spouwmuur in het oude gedeelte. We hebben toen direct diverse isolatiemaatregelen genomen en een volledig elektrische warmtepomp met PVT panelen aangeschaft. Wij verwarmen en koken op elektriciteit.
 
Wij verwarmen met de bestaande oude radiatoren met ventilatoren (speedcomforts) bovenop, in de woonkamer is een extra tweedehands radiator van hetzelfde type bijgeplaatst, die eerder door de bewoners was weggehaald.
 
We hebben ook kleine maatregelen genomen, zoals tochtstrippen en kieren dichten. De jaren daarna hebben we het HR+ glas in de woonkamer nog vervangen voor HR++, een geïsoleerde voordeur glas.
 
Begin november 2025 is een loodgelaccu geplaatst van 17,3 kWh vermogen die ons in staat stelt een aantal uren los van het elektriciteitsnet te zijn. WE willen deze vooral gebruiken om te vullen met onze zonnepanelen.
 
Omdat wij meteen in de zomer hebben verduurzaamd, weten wij natuurlijk niet hoeveel gas wij zouden verbruiken met ons tweeën en ons type stookgedrag, de vorige eigenaren gebruikten ongeveer 6.000 m3 gas. Wij hadden ingeschat dat wij tussen de 3.500 en 4.000 m3 gas zouden gebruiken. Ons huidig gasverbruik zou na alle maatregelen circa 1.400 m3 gas zijn geweest.
Aangezien wij geen elektrische auto hadden, konden wij ook het elektriciteitsverbruik niet vergelijken.

Vanwaar de interesse in verduurzamen

Wij vinden het belangrijk om te investeren in duurzaamheid en het milieu.


Eigenschappen woning

Woningtype:

twee-onder-een-kap

Bouwjaar:   

1928

Woonlagen:

3

Woonoppervlak:    

213 m2 (2 verdiepingen)

Soort dak:  

hellend dak met dakpannen

Verbruik nu: 

circa 8.000 kWh *) 0 m3 gas

Energielabel:

A+++ (was F)

Onderdeel

Situatie vóór maatregelen

Dak

Geïsoleerd dak

Gevel

Oude gedeelte niet geïsoleerde spouwmuur

Vloer

Gedeeltelijk geïsoleerd (deel ligt op zand)

Glas

Gedeeltelijk Enkel, dubbel/HR+ en HR++

Voor- en achterdeur

Niet geïsoleerd

Ventilatiesysteem

Natuurlijke toevoer, mechanische afvoer alleen in douche en badkamer

Verwarming en tapwater

CV-ketel

Tapwater

CV-ketel

Warmteafgifte

Radiatoren

Zonnepanelen

Geen

Opslag

Geen

Koken

Inductie

Genomen maatregelen

Maatregel

Situatie na maatregelen

Dak

Schoorsteen verwijderd ivm PVT

Gevel

Geïsoleerde spouwmuur

Vloer

nvt

Glas

Deels HR++ en deels Triple waar nodig

Voor- en achterdeur

Geïsoleerd

Ventilatiesysteem

Natuurlijke toevoer en mechanische afvoer

Warmteopwekker

NIBE 12kW all-electric warmtepomp met 40 PVT panelen

Warmteafgifte

Radiatoren met speedcomfort, keuken heeft vloerverwarming

Tapwater

Quooker keuken en warmtepomp voor de rest

Zonnepanelen

42 in totaal, waarvan 40 PVT

Opslag

De Qurmit 17.3 kWh 95% recyclebare loodgel batterij met backup om los van het net te draaien. Gemaakt van 50% gerecyled lood Sinds november 2025.

 

 

Anders/Overig:

Kierdichting, radiatorfolie, radiator bij geplaatst

PVT panelen: op de linkerfoto zie je de zonnepanelen waaronder een buizenlaag (foto rechts) met vloeistof is aangebracht. Deze vloeistof wordt gebruikt als bron voor de wartmepomp, bestaat uit glycol en water en blijft vloeibaar bij temperaturen tot -16 graden Celcius.
 

Kosten en besparingen

Hieronder geven we aan wat we ongeveer in totaal hebben uitgegeven.

Kosten (na subsidie)

Besparing /extra verbruik

Besparing op energiekosten*)

Totaal (circa)

€ 50.000

50%-60% besparing op totale hoeveelheid benodigde energie

50%-60%

Batterij

€ 17.000

Meer verbruik van eigen panelen

Nog eens 20-30%

Comfort

Wij verwarmden altijd al op 19 graden, dat doen wij nog steeds. Als je overstapt van gas, dan is het even wennen dat je huis minder snel warm wordt. Opwarmen op lagere temperatuur kost namelijk even wat meer tijd, maar eenmaal warm ervaren wij het als zeer comfortabel. Dus een dag of twee voordat het koude weer er aankomt aanzetten en ’s nachts de thermostaat niet meer lager zetten.

Financiering

Wij hebben dit gefinancierd via de overwaarde van onze hypotheek bij verkoop van de oude woning.


Eigen verbruik zonnepanelen versus het net

Jaar

van net

van pv

Totaal verbruik

Totaal opwek

Naar net

Zelf van PV

2022

6.572

2.612

9.184

10.367

7.755

25%

2023

5.679

2.581

8.260

9.220

6.639

28%

2024

5.496

2.275

7.771

8.506

6.231

27%

2025*)

6.865

3.007

9.872

9.183

6.176

33%


*) in april kwam de hybride auto erbij. Onze oudste zoon heeft een elektrische auto, zo’n 8-10x per jaar laad deze ook op. Van april 2024 tot april 2025 is circa 1.900 kWh geladen door deze beide auto’s.


Over de batterij Qurmit 17-3

Zie ook qurmit.com/product-specificaties/  en qurmit.com/thuisbatterij-gelbatterij-technologie/. Deze thuisbatterij biedt tot 9.000 laadcycli en een levensduur van ca. 20 jaar. Een laadcyclus is één volledige ronde van opladen en ontladen van een batterij. Pas wanneer een batterij volledig is opgeladen en daarna weer volledig is ontladen, wordt dat als één volledige laadcyclus geteld.

Deze-thuisbatterij-biedt-tot-9.000-laadcycli-en-een-levensduur-van-ca.-20-jaar

Capaciteit/Bruikbaar

17.9 kWh / 14.3 kWh

Laden/Ontladen

6.0 / 7.2 kW

Laadtijd

3 uur

Fases

3

Solar optie

Ja

Back-up vermogen

7.200 / 16.500 W/Wp

Op basis van jaarlijks energieverbruik

< 4.200 kWh

Afmetingen (BxDxH)

186 × 68 × 86 (cm)

Gewicht

680 kg

Behuizing

IP43 (weerbestendig)

De batterij kan op drie manieren ingezet worden:

  1. Alleen laden van de panelen, ontladen alleen naar huis.
  2. Eerst laden van de zonnepanelen, dan laden van of ontladen naar het net.
  3. Alleen laden van of ontladen naar het net (dynamisch contract nodig).

Tot nu draait de batterij alleen in modus 1. In de winter 2025/2026 deed hij daardoor niets. Wij hadden toen ook nog geen dynamisch contract, dat hebben we sinds februari 2026

Sinds april 2025 hebben we een “stekker” auto, dus een hybride elektrische auto.

De batterij doet nu precies wat wij willen:

  • Laden tijdens opwekcongestie, tussen 12.00 en 15.00
  • Ontladen op het moment van afnamecongestie, tussen 17.00 en 21.00
  • Eigen verbruik zonnepanelen verhogen. In maart 2025 was het eigen verbruik 32%, in maart 2026 was het 82%. Stel het aanvullend verbruik eigen verbruik van de auto op 10%, dan heeft de batterij gezorgd voor 40% meer eigen verbruik van de zonnepanelen.

Op de volgende bladzijden is het overzicht van de dagen 1 en 4 april te zien en de hele maand maart.
 
Op 4 april hebben we 17,8 kWh verbruikt in huis.
Om 10.00 is de batterij  weer begonnen met laden. Tussen 14 en 16 uur stond de afwasmachine aan.
Totaal opgeslagen opwek van de zonnepanelen in de batterij is circa 12 kWh geweest.
Vanaf 19.00 uur is de batterij gaan ondersteunen door te ontladen.


Heel maart 2026 was dit het resultaat, daarop is goed te zien wat de bewolkte dagen waren:
 

Vergelijkbare berichten